توریست عراقی - دکتر حسین ولی عیدی

توریست عراقی – جذب و مشتری مداری

✍️ توریست عراقی – جذب و مشتری مداری

🔵در ماه‌های اخیر در فضای رسانه‌ای، مطالبی ویژه پیرامون سفر زائران و گردشگران عراقی (با تعبیر توریست عراقی) در ایران منتشر شده است. در این خصوص چند نکته زیر حایز اهمیت است:

  • 🔴پیوند دیرینه نژادی، فرهنگی و مذهبی ملت‌های ایران و عراق، عمقی به وسعت چند هزار سال دارد. این پیوندها گهگاه کمرنگ و گاه مانند دوره حاضر بسیار پررنگ بوده‌اند.
  • 🔴به تبع پیوند عمیق فعلی میان ایران و عراق، در سال‌های پس از جنگ میان دو کشور صارات کالا و خدمات (از جمله گردشگری) بین طرفین توسعه یافته است. میلیون‌ها زائر ایرانی و عراقی در طول سال، کشور طرف مقابل را برای زیارت اماکن مقدس خود، بر می‌گزینند. البته طرف عراقی دلایل دیگری برای بازدید از ایران از جمله توریسم درمانی، تفریحی و … نیز دارد.
  • 🔴روزنامه گاردین در تاریخ هفتم می ۲۰۱۵ گزارشی را با عنوان “زیارت، غذا، سکس و پارک آبی در شهر مقدس مشهد کشور ایران” منتشر کرد که به سفر زائران عراقی به مشهد به عنوان توریسم سکس اشاره نمود. در سوی دیگر روزنامه الشرق الاوسط در صفحه اول خود در خصوص راهپیمایی اربعین گزارشی را منتشر کرد که جانمایه آن به این شرح بود:”این سیل جمعیت میلیونی که در اربعین از ایران به عراق می‌آید زن‌های عراقی را باردار می‌کنند و برمی‌گردد”. پس از این گزارش‌ها رسانه‌های داخلی و خارجی دیگر نیز از ابعاد مختلف و بیشتر بر اساس گزارش گاردین به انتشار موضوع پرداختند.
  • 🔴بدیهی است در یک فرایند گردشگری دو طرفه بزرگ، امکان هر گونه اتفاقی هست و انکار کامل موضوع گزارش شده، نیز اشتباه است. طبیعی است بازار از اصل عرضه و تقاضا پیروی می کند و قواعد خود را دارد. اما تعمیم جزء بسیار کوچک به کل، کارکرد اصلی موضوع را دچار اختلال می کند.

 

✅نکته راهبردی

همه به خوبی واقفیم در شرایط  موجود که صنعت توریسم دچار رکود است، همه می گویند: پرواز دلار تا کجا ادامه دارد؟ حضور میلیون‌ها گردشگر و زائر شیعه و به ویژه عراقی در ایران فرصت مغتنمی است تا در پرتو آن چرخ اقتصاد به حرکت درآید و هزاران هتل و مکان اقامتی در شهرهای مورد زیارت و حتی مناطق شمالی کشور که مورد علاقه آنهاست،‌ خالی نماند. البته در این بین خدمات حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی و بسیاری از خدمات دیگر که این روزها به تبع رکود و تحریمها دچار مشکل شده اند نیز فرصتی برای تنفس می یابند.

لذا ضمن پاسداشت منزلت و جایگاه تک تک هم میهنانمان، لازم است تمهیدات لازم برای کاهش مشکلات فرهنگی از یک سو و نیز تکریم همه توریست‌ها و مهمانان خارجی در ایران فراهم آید. نیز لازم است فرهنگ مهمان نوازی ایرانی برای توریست نیز دوباره بازبینی و نهادینه شود.

 


برای کسب اطلاعات بیشتر، به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

اشتراک این صفحه را در شبکه های اجتماعی:

About the author: دکتر حسین ولی عیدی

دکتر حسین ولی عیدی - عضو هیات علمی دانشگاه، مولف و مشاور و استراتژیست کسب و کار

Leave a Reply

Your email address will not be published.