عمل‌گرایی یا آرمان‌گرایی (سایت رسمی دکتر حسین ولی عیدی)

عمل‌گرایی یا آرمان‌گرایی

عمل‌گرایی یا آرمان‌گرایی

🔹 بعد از آزادی برونسون نرخ دلار و یورو در بازار ترکیه پس از هفته ها افزایش، با کاهش مواجه شد به طوری که در اواخر امروز هر دلار ۵٫۸۷ لیر و هر یورو نیز ۶٫۷۹ دلار فروخته شد. روند جهشی قیمت دلار و یورو در برابر لیر با اتخاذ تدابیر ویژه اقتصادی از سوی دولت ترکیه و نیز بیان مواضعی نرم در برابر آمریکا از سوی اردوغان در مجمع عمومی سازمان ملل، از تب و تاب افتاد و با کاهش مواجه شد اما همچنان نرخ دلار در ارقام ۶٫۲ تا ۶٫۵ و همچنین نرخ یورو بین ارقام ۷٫۳ تا ۷٫۶ طی هفته های اخیر در نوسان بود. اما آزادی برونسون تقریبا ارزش از دست رفته لیر را بازگرداند. این یعنی عمل‌گرایی …

🔹 این رفتار دولت ترکیه و در راس آن رئیس جمهور اردوغان، مصداق عینی پراگمانیسم (عمل‌گرایی) سیاسی است. پراگماتیسم، به معنی فلسفه اصالت عمل است. ولی در سیاست بیشتر واقع‌گرایی و مصلحت‌گرایی معنی می‌دهد. پراگماتیسم انقلابی است علیه ایده‌آلیسم (آرمان‌گرایی) و کاوشهای عقلی محض که هیچ فایده‌ای برای انسان ندارد، در حالی که فلسفه پراگماتیسم، روشی است درحل مسائل عقلی که می‌تواند در سیر ترقی انسان بسیار سودمند باشد. برای درک تفاوت بین این دو اینجا را کلیک نمایید.

 

⭕️ تحلیل راهبردی

در شرایط فعلی جامعه ما، به نظر می رسد عمل‌گرایی و مصلحت گرایی در تباین کامل با آرمانگرایی نیست و می توان استدلالات مناسبی برای حفظ منافع ایران در عرصه های جهانی یافت.

 


🔹 پ.ن.: آندرو برونسون که از ۲۰ سال پیش در شهر ازمیر ترکیه سکونت داشت و از حدود دو سال پیش به اتهام همکاری با کودتاگران ترکیه در بازداشت موقت به سر می برد، دیروز در جریان چهارمین دور دادگاه ،آزاد و ممنوعیت خروج وی از ترکیه نیز لغو شد و به همراه همسر خود، شب گذشته با هواپیمایی ویژه راهی آلمان و سپس آمریکا شد.

 


بیشتر بخوانید:

پرواز دلار تا کجا ادامه دارد؟

مارپیچ تورمی و اعتماد از دست رفته

برندگان، بازندگان و تماشاچیان افزایش نرخ ارز

 

برای کسب اطلاعات بیشتر، به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

اشتراک این صفحه را در شبکه های اجتماعی:

About the author: دکتر حسین ولی عیدی

دکتر حسین ولی عیدی - عضو هیات علمی دانشگاه، مولف و مشاور و استراتژیست کسب و کار

Leave a Reply

Your email address will not be published.