تصویرسازی مناسب، الزام جذب سرمایه گذاری خارجی - دکتر حسین ولی عیدی

تصویرسازی مناسب، الزام جذب سرمایه گذاری خارجی

تصویرسازی مناسب، الزام جذب سرمایه گذاری خارجی

🔹 پس از موفقیت سال گذشته محمد بن سلمان در اعلام طرح ساخت مگاشهر نئوم (منطقه اقتصادی ۵۰۰ میلیارد دلاری) حالا باید هزاران شرکت کننده از بیش از ۹۰ کشور جهان در قالب یک کنفرانس سرمایه گذاری سه روزه از ۲۳ تا ۲۵ اکتبر (۱ تا ۳ آبانماه ۱۳۹۷) در عربستان حاضر شوند.
دولت عربستان بر اساس برنامه جدید توسعه ای خود بر ساخت یک اقتصاد دانش محور و توسعه بخش غیر نفتی کشور تاکید دارد. عربستان موضوعات مهم کنفرانس سرمایه گذاری را موارد زیر اعلام کرده است:

  • توسعه سرمایه انسانی
  • تغییر آینده نوآوری‌ها توسط تغییر مکان جغرافیایی سرمایه‌گذاری‌ ها
  • تغییر اقتصاد جهان توسط همگرایی پول و اطلاعات
  • چگونگی تاثیر تکنولوژی و جهانی سازی بر تجارت

برنامه گسترده ای برای حضور فعالان اقتصادی و سیاسی جهان در این کنفرانس تدارک دیده شده بود . قرار بود این کنفرانس تحت پوشش رسانه ای گسترده در سراسر جهان قرار گیرد.

انصراف بزرگ

اما به گزارش CNN، ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه همه چیز را خراب کرد. رسانه های جهان سران عربستان را عامل ناپدید شدن و مرگ احتمالی وی می دانند و در واکنش به آن حتی رسانه هایی که روابط نزدیکی با بن سلمان داشتند از حضور در این کنفرانس انصراف دادند. بلومبرگ، فایننشال تایمز ، نیویورک‌تایمز، سی ان ان و شبکه خبری ان بی سی از جمله این رسانه ها بودند که گفتند این کنفرانس را پوشش نمی دهند.
برخی مدیران اجرایی شرکت ها هم اعلام کردند که به خاطر اتهامات مربوط به ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در ترکیه به این نشست نمی آیند. شرکتهای جی پی مورگان، فورد، گلدمن ساکس، مسترکارد، اوبر، ویاکوم و … به همراه ده ها بازرگان برنامه خود را برای شرکت در این کنفرانس لغو کردند.
حتی دونالد ترامپ تهدید کرده اگر مشخص شود خاشقجی در کنسولگری کشته شده ،مجازات سختی در انتظار عربستان است.
تحریم گسترده شرکت در این کنفرانس که “داووس صحرا” نامگذاری شده است می‌تواند مانعی جدی بر سر تلاش های محمد بن سلمان بر سر برنامه های گسترده سرمایه گذاری خود باشد.

⭕️ تحلیل راهبردی

حدود دو سال است که ولیعهد جوان عربستان سعودی با حضور در مهد تکنولوژی های نوظهور جهان از یک سو و اصلاحات بدیع (به روایت خودشان) در پیکره عربستان اقدام به تصویرسازی مناسب جهت توسعه سرمایه گذای در عربستان بوده است.

اما برخی از اشتباهات تاکتیکی مانند آنچه در حادثه کنسول گری عربستان در استانبول رخ داده است، می تواند برنامه ای به بزرگی پروژه سرمایه گذاری نئوم را در معرض نابودی قرار دهد. واقعیت امر آن است که سرمایه اساسا بادپا و گریزان است و کوچکترین تنشی آن را تا اعماق خاک رقیب فراری می دهد.

🔹 پ.ن.: کاریکاتور روزنامه آلمانی اشپیگل درباره خدمات کنسولی عربستان!!

بیشتر بخوانید:

برای کسب اطلاعات بیشتر، به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

اشتراک این صفحه را در شبکه های اجتماعی:

About the author: دکتر حسین ولی عیدی

دکتر حسین ولی عیدی - عضو هیات علمی دانشگاه، مولف و مشاور و استراتژیست کسب و کار

Leave a Reply

Your email address will not be published.