دکتر حسین ولی عیدی

لزوم تدوین کتاب برای دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد

این متن کوتاه تلاش دارد بر لزوم تدوین کتاب برای دانشجویان اشاره ای مختصر و مفید داشته باشد. دانشجویان در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد، در فرایند فرا آموزی در کلاس‌هاي درسی و یا در زمان تهیه رساله و یا پایان‌نامه تحصیلی خود، همواره مراجع علمی فراوانی را در حوزه‌های متنوع مدیریت استراتژیک جمع‌آوری کرده و از مبانی نظری آن‌ها برای تهیه رساله، پایان‌نامه، مقاله و یا گزارش‌های مرتبط با دروس دانشگاهی خود استفاده می‌کنند. البته حجم این مطالعات در زمان تهیه پایان‌نامه بیشتر است. به‌طورمعمول یک دانشجوی دکتری و كارشناسي ارشد بیش از ۲۰ برابر حجم مطالبی را که در رساله و یا پایان‌نامه خود لحاظ می‌کند، به‌عنوان مبانی نظری و متون علمی گردآوری و مطالعه می‌نماید. درواقع محدودیت‌های زمانی و حجمی پایان‌نامه‌ها اجازه بسط بیشتر مطلب و مداقه روی بعضی از پیشینه‌های مرتبط با موضوع تحقیق را به دانشجو نمی‌دهد.

از سوی دیگر به دلیل ساختارهای موجود در دانشگاه‌ها، متأسفانه رساله و پایان‌نامه‌های دانشجویی، معمولاً پس از پایان فرآیند دفاعیه و تدوین گزارش نهایی، در نسخ معدود و محدودی تهیه‌شده و در اختیار اساتید راهنما و مشاور، کتاب خانه دانشگاه متولی و خود دانشجو قرار می‌گیرد. دراین‌بین، جامعه مخاطب دانش ایجادشده در فرایند این پژوهش‌ها، در عمل، هیچ‌گونه بهره‌ای از مفاد و محتویات تحقیق نخواهد برد و دانش موصوف از پس سال‌ها بلااستفاده بودن، نشاط و ارزش به‌روز بودن خود را از دست خواهد داد.

مقدمه فوق اهمیت تبدیل پژوهش‌های دانشگاهی دانشجویان را به رسانه‌ای همگانی مانند کتاب نشان می‌دهد. یک کتاب با لحاظ حجم بیشتری از اطلاعات به‌دست‌آمده در جریان تدوین رساله و پایان‌نامه از یک‌سو و توزیع انبوه‌تر در جامعه مخاطبان، می‌تواند علاوه بر گستردن دانش ایجادشده در فرآیند پژوهش، عاملی برای غنای رزومه علمی محققین پروژه باشد. به تعبیری یک کتاب موفق می‌تواند در آینده علمی و شغلی محقق، به‌مراتب مؤثرتر از سایر مکانیزم‌های تبلیغی عمل نماید. بدیهی است، تدوین، تصنیف، ترجمه و تألیف متون علمی در صورت طراحی درست و هدفمند، حتی در کشور ما نیز می‌تواند انتفاعی مادی برای نگارندگان داشته باشد.

توصیه راهبردی

با عنایت به مطالب فوق در خصوص لزوم تدوین کتاب از کلیه دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد در رشته‌های گوناگون مهندسی صنایع، مدیریت عمومی و مدیریت کسب‌وکار دعوت می‌شود، در این خصوص زمان کافی را تخصیص داده، اقدامات لازم را معمول دارند. دانشجویان موصوف می‌توانند، در این خصوص و در صورت نیاز با دكتر حسین ولي عیدی (از طريق فرم زیر متن) در تماس باشند. لازم به توضيح نيست كه حداقل بهره اين كار ترتيب اثر ويژه در نمرات ترمي دانشجو خواهد بود.


[contact-form-7 404 "یافت نشد"]

برای کسب اطلاعات بیشتر، به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

اشتراک این صفحه را در شبکه های اجتماعی: